Każdy rodzaj żywienia niesie za sobą pewne konsekwencje. Tak właściwie, tylko od nas zależy, czy okażą się one pozytywne, czy też nie. Ważnym jest, aby swoje decyzje podejmować w sposób przemyślany i świadomy. Dlaczego? Mowa o naszym zdrowiu, kondycji oraz bezpieczeństwie. Dieta ketogeniczna nastawiona jest na eliminację węglowodanów, dlatego też określa się ją jako nisko węglowodanową. W momencie kiedy dbamy zarówno o aktywność fizyczną, odpowiednie żywienie i suplementację, dieta ketogeniczna jest w stanie zdziałać naprawdę wiele dobrego. Ma ona jednak jedną podstawową zasadę – sumienność. Każde nieodpowiednie zachowanie lub odstępstwo z naszej strony może wiązać się z wyprowadzeniem organizmu ze stanu ketozy, a co za tym idzie, ze zniweczeniem wszelkich osiągniętych dotąd rezultatów i utratą skutków naszych starań. Zazwyczaj kiedy przechodzi się na dietę ketogeniczną, należy mieć jakiś cel. Bywa tak, że czujemy się źle we własnym ciele, chcemy zredukować zbędną tkankę tłuszczową, jesteśmy zmęczeni, źle sypiamy, cierpimy na stany depresyjne lub lękowe, mamy zły nastrój, dotykają nas różnego rodzaju dolegliwości bólowe, niestrawność, czujemy się ciężko – wówczas dieta ketogeniczna będzie strzałem w 10! 

Dieta ketogeniczna – dla kogo? 

Niektórych może zaskoczyć fakt, że obecnie na świecie dieta ketogeniczna, wysokotłuszczowa, z ograniczoną ilością białek oraz węglowodanów jest stosowana, bardzo często, u co najmniej 20% dzieci cierpiących na padaczkę odporną  na leki. To dowód na to, że konkretnie zmodyfikowane jedzenie, pochodzące z dobrych, lokalnych, naturalnych źródeł – jest w stanie zahamować, odwrócić lub wprowadzić recesję w objawy chorobowe. Dieta ketogeniczna, to sprawdzony sposób na schudnięcie, bez efektu jojo. Dzieje się to w ten sposób, że gdy węglowodany pozostają podstawowym źródłem pozyskiwania przez organizm energii, w momencie kiedy zaczyna ich w ciele brakować, organizm jest zmuszony do pozyskiwania innych źródeł napędowych. W ten właśnie sposób zaczynają być przetwarzane składniki mineralne w postaci tłuszczy, w tym również tkanki tłuszczowej, która służy do utrzymania temperatury w organizmie, do dostarczenia mu odpowiedniej dawki energii, służącej codziennemu ruchowi.

Jak wzmocnić efekty diety ketogenicznej?

W celu zwiększenia efektywności, przy diecie ketogenicznej możemy zastosować dodatkową suplementację, która ułatwi, przyspieszy i zmaksymalizuje procesy redukcyjne, mowa o termogenikach. Ich rola rozpoczyna się od podnoszenia wartości temperaturowej na poziomie organicznym i modyfikowania jej w celu spalania. Przypomina to nieco domowy piec, który należy uzupełnić po tym, jak wypalił  już opał. Oprócz utraty masy ciała, na dietę ketogeniczną mogą z powodzeniem przejść osoby, które posiadają problemy z sercem (optymalizacja poziomu złego cholesterolu, zmniejszenie czynników obciążających mięsień sercowy), jak również te, które narzekają na częste bóle głowy, migreny. Dieta ketogeniczna sprawia, że kora mózgowa pracuje znacznie efektywniej.

Dodatkowo, kiedy organizm zużywa węglowodany, wówczas insulina pozostaje uwalniana w odpowiedzi na podwyższony poziom glukozy we krwi, dlatego też dieta ketogeniczna polecana jest cukrzykom typu II. Insulina, to sygnał dla komórek do magazynowania jak największej energii, początkowo w formie glikogenu, następnie w postaci tłuszczu. Dieta ketogeniczna sprawia, że węglowodany w organizmie pozostają niemal puste, co zezwala na znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi i może odwracać odporność na takie składniki jak insulina. Nie zapominajmy przy tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Ciało ludzie w niemal 70% składa się z wody, jest ona obecna zarówno w komórkach, tkankach, w ciele, w krwioobiegu i skórze. Odwodnienie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje i skutkować rozstrojem naszego zdrowia na długi okres. Wiedza i świadomość własnego ciała, jak też umiejętność przewidywania pewnych konsekwencji dadzą nam ten komfort, że nie będziemy musieli bać się ani o swoje bezpieczeństwo, ani też o wygodę własnej codzienności.