Dieta ketogeniczna, czyli znaczne ograniczenie węglowodanów, a raczej ich niemal całkowita eliminacja, posiada swoje określone zasady. Przed podjęciem tego typu diety, powinniśmy pozyskać niezbędną wiedzę, głównie z tego względu, iż nasz organizm bardzo szybko spala węglowodany. Wynika to z tego, że to właśnie one pozostają kluczowym paliwem i napędem energetycznym dla ludzkiego ciała. W momencie, gdy w naszym pożywieniu jest ich zbyt wiele, organizm jest zmuszony do wyszukiwania innych źródeł energii, w których zawierają się ciała ketonowe, pochodzące z procesów rozkładania się tłuszczu nagromadzonego wewnątrz tkanek naszego organizmu. Warto sprawdzić listę zakazanych produktów, których nie powinniśmy spożywać w trakcie diety ketogennej.
Najważniejsze zasady na diecie ketogenicznej
Podstawowymi zasadami diety ketogenicznej są : ograniczenie słodkich, wysokosłodzonych napojów, soków, nektarów, słodyczy, jak również wszelkich źródeł węglowodanowych. Powinniśmy stawiać, przede wszystkim, na warzywa, owoce i inne produkty, które zostaną wymienione poniżej. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu i odpowiedniej suplementacji, jak też o aktywności fizycznej. Suplementy diety, nawet te w formie słodyczy lub zamienników posiłkowych, dadzą nam niezbędną energię, odżywią, wzmocnią, usuną niedobory, pozbędą się stanów zapalnych, wirusów, bakterii, grzybów, wezmą udział w procesach oraz przemianach, ochronią nasze narządy wewnętrzne, jak również najważniejsze organy, takie jak: nerki, serce, jelita, wątrobę, trzustkę i mózg.
Co można jeść na diecie ketogenicznej?
Przygotowując się do konkretnej diety, warto zaplanować ją już na samym początku. Wiadomo, że nie zawsze wybór danego stylu żywienia jest naszym samodzielną decyzją, ponieważ może on wynikać ze stanu zdrowia lub innego typu zaleceń. Nie mniej jednak, świadomość i wiedza poparta medycznymi faktami, pozostają najważniejszymi wyznacznikami naszego bezpieczeństwa i komfortu. Co jeść ? Z powodzeniem możemy spożywać produkty mięsne, czyli czerwone mięso o dowolnej zawartości kwasów tłuszczowych (wieprzowina, wołowina). Możemy spożywać również kurczaki, dziczyznę, indyki, kaczki – oczywiście dobrze byłoby, gdyby produkty te pochodziły ze sprawdzonego, jak najbardziej naturalnego źródła. Dużo się o tym mówi, albowiem często zdarza się, że zwierzęta hodowane w celach ubojowych karmione są antybiotykami, hormonami, sztucznie modyfikowaną paszą, a wszystko to ma ogromny wpływ na nasz organizm. Będąc na diecie ketogenicznej możemy jeść także ryby tłuste i chude, słodkowodne oraz morskie.
Ryby również warto selekcjonować w ten sposób, aby pochodziły one ze sprawdzonych, lokalnych hodowli, od najlepszych dostawców. Owoce morza możemy spożywać w tym przypadku w każdej postaci i bez obaw. Dieta ketogeniczna zaleca też jaja, w każdej postaci (na twardo, w koszulkach, smażone, omlety, czy sadzone. Nabiał także jest mile widziany, mowa o żółtym serze, białym także. Bez obaw możemy zaopatrzyć się w serek wiejski, śmietanę, jogurty naturalne, półtłuste, mleko skondensowane, np. do kawy. Mówiąc o spożywaniu dowolnych tłuszczy, warto przemyśleć kwestię ich walorów odżywczych, jak również tego, w jaki sposób będą one oddziaływały na nasze ciało. Zdrowe, pełnowartościowe i odżywcze kawy tłuszczowe, to masło, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej lniany (rzepakowy również), pestki, orzechy, kiełki. Możemy śmiało jeść także warzywa, wszystkie poza strączkowymi. Najlepiej przyswajalne będą te, które rosną pod ziemią, w szczególności warzywa liściaste, zielone.
Lista produktów zakazanych na diecie ketogenicznej. Tego bezwględnie unikaj!
Otóż, w przypadku diety niskowęglowodanowej całkowicie oczywistym jest fakt, że należy wykluczyć z niej wszelkie produkty zawierające znaczną ilość węglowodanów. Mowa zatem o pieczywie (w każdej postaci), o kaszach, makaronach, ryżu, wszelkiego typu płatkach śniadaniowych i innych tego rodzaju przekąskach. Co ważne, sporo węglowodanów znajduje się również w większości owoców, dlatego należy jeść je na tej diecie jedynie okazjonalnie, wybierając jedynie te, w których zawartość cukrów nie będzie zbyt wysoka, mowa o: malinach, borówkach, czy jagodach. Dieta ketogeniczna, w sposób kategoryczny i bezdyskusyjny, zakazuje również klasycznych słodyczy (ciastka, batony, przekąski słone i słodkie, czekolady), ponieważ są one traktowane jako tzw. kaloryczne bomby. Należy mieć na uwadze, że w przypadku diety ketogenicznej, która jest dość restrykcyjna w swoich założeniach, każdy klasyczny batonik czekoladowy, czy ciastko, może wyprowadzić nasz organizm do stanu ketozy, co będzie równoznaczne z tym, że nasze wysiłki pójdą na marne. Jeśli koniecznie musimy zjeść coś słodkiego lub mamy na to po prostu ochotę, to warto sięgnąć właśnie po nowoczesne zamienniki w postaci suplementów diety, one akurat pozostają w 100 % bezpieczne, dzięki swoim składom.