Dieta ketogeniczna, inaczej też dieta ketogenna, polega na wysokotłuszczowym modelu żywienia, ze znacznym ograniczeniem przyjmowania węglowodanów (nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego i nie więcej niż 50g  na dobę). Białko na diecie ketogenicznej po zsumowaniu z podażą węglowodanową powinno stanowić około 15-20% energii. Tłuszcze natomiast powinny być w 75-90% gwarantem pełnego, dziennego zapotrzebowania energetycznego. Przyjmując taki właśnie rozkład makroskładników w diecie mamy możliwość wywołania stanu ketozy, który powoduje znacznie efektywniejsze spalanie zmagazynowanych w organizmie zapasów tłuszczowych, a co za tym idzie – szybką utratę wagi. Dietę ketogenną można porównać do stanu metabolicznego ciała w momencie, gdy jest głodne. Wykorzystuje ono wówczas tłuszcze, w ramach dostarczenia sobie podstawowego źródła energii.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dieta ketogenna, choć skuteczna, to jednak musi być przestrzegana w sposób właściwy, rozsądny, logiczny oraz odpowiedzialny. Tego typu żywienie powinno być konsultowane ze specjalistą i nie może obyć się bez odpowiednich suplementów diety, które wspomogą ten proces. 

Rodzaje diety ketogenicznej 

Jak się okazuje, istnieje kilka rodzajów diety ketogenicznej, co wynika z tego, że ten rodzaj odżywiania nie jest dedykowany dla wszystkich i posiada poszczególne stopnie trudności. Typ klasyczny, został opracowany przez Wilder’a w roku 1921, polega na tym, że 75 do 90% energii ma pochodzić z tłuszczów, natomiast reszta, czyli 10 % z węglowodanów oraz białek. Typ MCT, czyli ten, który wykorzystuje średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, jest nieco łagodniejszy, a także mniej rygorystyczny. Opracował go Huttenlocher w roku 1971. W przypadku MCT powinno się spożywać około 75% tłuszczów. Typ mieszany natomiast jest połączeniem diety klasycznej z MCT. 

Dla kogo jest dieta ketogeniczna? 

To pytanie, na które jest bardzo wiele odpowiedzi. Dieta ketogeniczna, jak wiadomo, pozostaje bardzo restrykcyjnym sposobem na codzienne żywienie i nie sprawdzi się w przypadku każdego człowieka, ponieważ taka jest jej specyfika. Nie mniej jednak, należy podkreślić, że genialnie oczyszcza ona organizm, stabilizuje go, normalizując procesy oraz przemiany, spala zbędną tkankę tłuszczową. Dzięki suplementom takim jak zdrowe i pełnowartościowe żelki, czy żelowe przekąski, nie musimy martwić się o to, że nie poradzimy sobie poprzez zamiłowanie do słodyczy. Dieta ketogeniczna będzie zatem odpowiednia dla tych, którzy chcą schudnąć i dla tych, którzy dążą do pełnego oczyszczenia swojego organizmu z toksyn, szkodliwych substancji lub nadmiaru płynów.

Dieta ketogeniczna to dobry sposób na wszelkie niestrawności i bóle związane z przeciążeniem organizmu. Warto pomyśleć o tym sposobie żywienia, zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się zmęczeni, źle sypiamy, odczuwamy bóle wątrobowe. Warto pamiętać o tym, że ludzki organizm jest doskonale skonstruowanym systemem, połączonym wieloma zależnościami, które wzajemnie na siebie oddziałują. To bardzo ważne, aby mieć świadomość własnej fizyczności. Bezsenność, chroniczne przemęczenie, brak chęci i motywacji, zły stan psychofizyczny, stany depresyjne, lęki i inne tego typu przypadłości, mogą wynikać ze złej diety. Warto zadbać zatem o żywienie, o dobre nawodnienie i o aktywność fizyczną. Suplementy diety zdecydowanie pomogą nam w powrocie do pełnej równowagi. Miejmy na uwadze, że dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry płynów każdego dnia, w przeciwnym razie, może grozić mu odwodnienie, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, których odwrócenie może być długotrwałe.